Prawo rodzinne reguluje stosunki majątkowe i niemajątkowe między małżonkami i krewnymi, a także rozwiązuje kwestie kurateli, opieki czy przysposobienia. To właśnie po przepisy zawarte w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym należy sięgać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości na tym tle. Jak uzyskać pomoc prawną w sprawach rodzinnych?
Konflikt w rodzinie – jakie masz prawa?
Skomplikowana sytuacja rodzinna może mieć swój finał na sali sądowej. Konflikty w rodzinie najczęściej dotyczą:
- rozpadu więzi małżeńskiej, prowadzącej do separacji lub rozwodu,
- podziału opieki nad dziećmi,
- ograniczenia lub pozbawienia praw rodzicielskich,
- alimentów,
- podziału majątku.
Kategorie te są jednak bardzo ogólne, a mieści się w nich wiele różnorodnych spraw. Dobrym przykładem jest rozwód, który zupełnie inaczej przebiega, gdy wnosimy o obciążenie małżonka winą i ograniczenie mu kontaktów z dziećmi, inaczej natomiast w przypadku, gdy chcemy uzyskać rozwód bez orzekania o winie, a wszelkie kwestie mamy już uprzednio uzgodnione. Katalog praw poszczególnych osób zależy więc od konkretnej sprawy. Bardzo istotna jest więc analiza stanu faktycznego, która pozwoli zdecydować, jakie kroki można podjąć w dalszej kolejności.
Gdzie szukać pomocy prawnej w sprawach rodzinnych?
Sprawy rodzinne mają swoją specyfikę – z jednej strony w grę wchodzą rozwiązania prawne, które mają na celu osiągnięcie oczekiwanych korzyści, z drugiej strony mamy do czynienia z silnymi, często negatywnymi emocjami. Warto więc znaleźć pełnomocnika, który posiada dużą wiedzę w zakresie prawa rodzinnego, a jednocześnie wykazuje się empatycznym podejście. Poszukując godnej zaufania kancelarii, warto odwiedzić https://kamk.pl/. Współpraca z doświadczonym adwokatem to alternatywa dla samodzielnego analizowania przepisów, które zwykle kończy się niepowodzeniem. W pilnych sprawach, gdy dochodzi na przykład do przemocy domowej, warto dodatkowo skorzystać z całodobowego telefonu zaufania. W takim przypadku problem jest bowiem jeszcze bardziej złożony, wykraczając poza Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.
Jaką rolę odgrywa adwokat w sprawach rodzinnych?
Każda sprawa z zakresu prawa rodzinnego ma zupełnie inny charakter. Podstawowym zadaniem adwokata jest zapoznanie się ze stanem faktycznym, a następnie zaproponowanie możliwych rozwiązań. Niektóre spory można załatwić polubownie, próbując wypracować kompromis. Inne wymagają dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Pełnomocnik dopełnia niezbędnych formalności, a także reprezentuje klienta przed sądem. Więcej na temat spraw rodzinnych można dowiedzieć się tutaj: https://kamk.pl/uslugi/sprawy-rodzinne/. Warto mieć na uwadze, że jedna kwestia może pociągać za sobą kolejne. W tym miejscu należy przywołać wspomniany już rozwód, który często wiąże się z podziałem majątku i opieki nad dziećmi, a czasami też alimentami. Problemy w rzeczywistości mogą być niezwykle złożone, a zadaniem dobrego adwokata jest znalezienie najkorzystniejszych dla klienta rozwiązań, kierując się jego potrzebami i wymaganiami.