Finanse i rachunkowość to złożony temat, w obliczu którego wiele osób czuje się zdezorientowanymi. Jednak to, przez jak długi czas niektóre mity dotyczące podatków mogą utrzymywać się w świadomości społeczeństwa, jest doprawdy zdumiewające. W poniższym artykule zajmujemy się kwestią, która od dawna budzi wiele wątpliwości. Mianowicie, odpowiemy na pytanie, czy ryczałt ewidencjonowany i VAT mogą funkcjonować obok siebie. Zapraszamy do lektury!
Co to jest ryczałt?
Czym właściwie jest ryczałt? Zacznijmy od tego, że każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, musi płacić podatek od uzyskanego przychodu lub dochodu. Jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli tzw. PIT. Podatek ten płaci się według wybranej formy opodatkowania firmy, czyli według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ryczałt jest zatem uproszczoną formą opodatkowania w zakresie podatku PIT, przeznaczoną przede wszystkim dla małych przedsiębiorców. W tym wariancie podatek jest obliczany jako stały procent od przychodów bez możliwości uwzględnienia kosztów ich uzyskania.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych udostępnia kilka stawek procentowych, m.in. 2%, 5,5%, 10% czy 12%. Wysokość stawki zależy głównie od rodzaju świadczonych usług lub produkcji.
Czym jest VAT?
No dobrze, wiesz już, czym jest ryczałt. Teraz wyjaśnijmy, co to jest VAT. Od razu zaznaczmy, że VAT jest całkowicie innym rodzajem podatku, niemającym żadnego związku z PIT-em. W niektórych sytuacjach VAT jest dobrowolny, a w innych – obligatoryjny.
VAT polega na tym, że przedsiębiorca do ceny swojej usługi dodaje podatek VAT, który zazwyczaj wynosi 23%.
Kwota wyliczona na podstawie tej stawki jest przez niego następnie odprowadzana do urzędu skarbowego, jednak może zostać pomniejszona o VAT widniejący na fakturach kosztowych. Innymi słowy, do urzędu skarbowego odprowadza się tylko różnicę między VAT-em od sprzedaży a VAT-em od kosztów.
Ryczałt a VAT – czy można je połączyć?
Podsumowując, formą opodatkowania działalności gospodarczej (którą trzeba wybrać) jest ryczałt a VAT to specjalny podatek, doliczany do produktów lub usług podczas ich sprzedaży. A zatem czy na ryczałcie można odliczyć VAT?
Jak najbardziej. Te dwa podatki nie stoją wobec siebie w sprzeczności, a co ważniejsze – w wielu przypadkach połączenie „ryczałt ewidencjonowany + VAT” jest naprawdę opłacalne dla przedsiębiorcy!
Czy na ryczałcie można być VAT-owcem? Podsumowanie
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w powyższym tekście zaledwie „liznęliśmy” tego temu. Jednocześnie mamy nadzieję, że wiesz już, by nie skreślać VAT-u na starcie i że wybranie opodatkowania firmy w formie ryczałtu nie wyklucza podatku VAT.
Oczywiście, podatki i rachunkowość to temat rzeka, więc warto zasięgnąć porady ekspertów w tej dziedzinie. My możemy polecić Moniką Salawę – księgową i właścicielkę mieszczącego się w Krakowie biura rachunkowego Solidna Księgowa, która prowadzi też branżowy blog https://podatkiprogramisty.pl/.